Kadına Bakış

Işın’ın Penceresinden

Kadına Bakış

Bindiler bir alamete gidiyorlar kıyamete…
30 kişi varlar. Her şey ne de güzel olacaktı Garda Gölü yolunda. Ah bir de şoför alıştıkları gibi biri olsaydı. Beline kadar simsiyah saçları , incecik kalem topukları ve üzerini çorap gibi saran taytıyla İtalyanların dedikleri gibi tam bir “Bella!” Üstüne bir de matrak bir ıslıkla “hey taksi!”  diye durmadan çalan telefonu, hiç bitmeyen “ Çav” ları,  sağdan sola canavar gibi geçen tırlar, tırların arasında yol alan otobüs, otobüs içinde 30 Türk yolcu ve şoför koltuğunda güzel mi güzel İtalyan bir kadın.
– İnşallah yolda kalmayız.( Kötümser)
– Saçı uzun da aklı da uzunsa mesele yok. (Temkinli)
– Hayır yani , dünyanın binbir türlü hali var . Kabahat tur şirketinde. Doğru dürüst bi şöför verselermiş ya. ( Kadın)
– Allah için güzel kullanıyor ama. ( Erkek)
– Bırak canım, topuğu frene takılsa gittik be! ( Kadın)
– Sen de hemcinsini koruyacağına dediğine bak. ( Matrak)
– Kadın güzel ya, koruyun şimdi…( Kadın) Dedikodu kazanı kaynarken , otobüs tırı sollar , bütün otobüs “ Bismillah !” Çeker.
Bu defa da tır otobüsü sollar ,
“Allah Allah ! “
Otobüs artık homurdanmaktadır.
Yürekleri ağızlarındadır.
Daha kötüsü , bir aksilik olacağına iyice inanmışlardır . Hem de taa başından beri…Kadın kollarını, kollarından büyük direksiyon simidine doladığından beri.
Neyse ki korkulan olmaz. Garda Gölü’ne sağ salim varılır. Otobüstekiler utanmasalar, zor bir uçuştan sonra pilota alkışlayanlar gibi sevinçten kadına alkış tutacaklardır. Hatta bu hissiyadı sezinleyen bir çocuk kendini tutamaz el çırpar. Keyifle gezilir Garda’ da. Hava kararmak üzeredir. Park alanında buluşulur. Alınan Garda hatıraları birbirne gösterilmeye başlanılır. Tam dönüş yoluna çıkılacaktır ki beklenen aksilik gerçekleşir. Otobüsleri bozulur. Hava sertleşmeye, etrafa  hüzünlü bir akşam inmeye başlar. Parltaki diğer otobüsler de birbiri ardına çekip gidince , herkesin yüregine bir kara bulut çöker. İçlerinden Kötümser “ Böyle olacağı başından belliydi”, der . İtalyan kadın otobüsü kasten bozmuştur sanki.
“Ben anlarım” der turdaki erkeklerden birkaçı. Ancak  uğraşırlar da bir türlü başaramazlar. Sağa sola telefon açılır. Tamirci bulunamaz. Kadın şoför ingilzce “ panik yapmayın çözeceğim”’ , deyip durmaktadır. Saçlarını bir o yana bir bu yana sallaya sallaya, bir elinde koca demir alet bir elinde telefon…Bir otobüsün arkasındaki motora bir direksiyona kalem topukların üstünde koşturur durur defalarca…ısrarla…
Üzerine aldığı görevin, 30 kişinin sorumluluğuyla…Ve sonuç: Sadece telefonla yani uzaktan kumandayla bu işi başarır kadın. Koca otobüsü çalıştırır. Olacak  iş değildir, kadın başarmıştır. Nasıl başarır ? Yanıt gayet basit. Motor bilgisi ile. Yani komutları anlayacak kadar basit bir bilgiyle sağ salim yerlerine dönerler. Kadına bakış insana bakıştır aslında. Bilgi ile aramıza cinsiyetimizi koymayacağımız güzel günler dileğiyle geçmiş Emekçi Kadınlat gününüz kutlu olsun!

H. Işın Özdemir

Yorum Yazabilirsiniz

Kitabın Türü

e bülten

Yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz