Taş Devri

TAŞ DEVRİ

31 Ağustos 2021 Salı | 23:14 H. Işın Özdemir / Eğitimin Işığında

Öpücükler yollayanı, gözü yuvalarından oynayanı, ” imdat !” Diye ağzını kocaman açanı, baş parmağıyla “okey” işareti yapanı, gözlerinden kalpler fışkırtanı, hatta, ellerini iki yana açıp ” Ne bileyim ben!” Diyeni…

Ayrılan evleri, ayrılan sohbetleri, ayrılan kalpleri bağlamaya yetecek mi bu sevimli sarı emojiler? Asıl soru bu. Konuşmadıklarımıza, konuşamadıklarımıza neler olacak?

İnsanlığın yüzyıllar boyu inşaa etmeye çalıştığı sözlü kültüre neler olacak?

Yoksa yüzyıllar sonra , insanlık,  bunca yol katetmişken, mağara ve kaya sığınaklarının duvarlarına çizilen resimlerle ifade yolu bulduğu taş devrine geri mi dönecek? 

İletişim becerilerimiz, konuşma kültürümüz buzullar gibi eriyip gidecek mi ?

Sözcüklerin gitgide uzaklaştığı, güllerin artık kokmadığı, meyvelerin tadlarını kaybettiği , vürslerin ,yangınların , sellerin kol gezdiği , göllerin kuruyup buzulların eridiği dünyamızda genç olup da gençliğinin tadına varamayanları, gençliğini doya doya yaşayamayanları, üzgün surat bir emoji yapıştırıp teselli edebilecek miyiz?

Pandemi ve doğal afetler gibi nedenlerle geleceğe olan umudumuz azaldığı için mi sözcüklerimiz azaldı? Yoksa hız dünyası konuşmaya vakit bırakmadı mı? Hepsi üzerinde düşünülmeye değer sorular.

Peki, bir ayna tutar gibi bizi bize anlatan,birbirimizi anlamayı sağlayan romanlara,içimize yaşama umudu salan sımsıcacık öykülere;  omzumuza dokunanan şefkatli bir el gibi “ Yalnız değilsin!” Diyen o muhteşem şiirlere neler olacak? Öyle ya, edebiyat da sanat da yaşamın ta kendisi olduğuna göre susarlarsa ne olacak?

YEKÜV olarak , gençlerimizin umudunu korumak, morallerini yükseltmek, hedeflerini belirleme konusundaki kararsızlıklarına ışık tutmak, doğru işle buluşmaları noktasında yanlarında olmak yolunda pek çok projeyi hayata geçirdik, geçirmeye devam edeceğiz.  Karşılıksız eğitim burslarımızın yanı sıra “Çağın Işığı” (Gençlere bilgisayar desteği); “Öğreten Mekanlar” (81 ile 81 sınıf kütüphanesi) ; “Anadolu’ya Armağan” ( Kırtasiye, giysi, vb ihtiyaçlarla donatılmış destek çantaları) ;” Umut Kızlar “(Kız çocuklarının okullaşması) gibi projelerimiz bu yıl da tüm hızıyla devam edecek.  Pırırl pırıl gençlerimizin çağın gerisinde kalmamaları , bu cennet Vatanımızda hakettikleri mutlu yaşamı sürmeleri için hep birlikte onların yanlarında olma yolundaki anlamlı çabalarımıza desteklerinizi bekliyoruz.

Uzun bir aradan, sonra okulların açılıyor olmasını büyük bir sevinçle karşılıyoruz. Öğrencilerin arkadaşlarına , öğretmenlerine;  okulların neşeli seslerine yeniden kavuşuyor olmaları içimizde ayrı bir umut, ayrı bir heyecan yeşeriyor.

Tüm çocuk ve gençlerimize duygu ve düşüncelerini paylaşacakları, sözlü ve yazılı  iletişim becerilerini güçlendirecekleri , verimli bir eğitim öğretim yılı geçirmelerini diliyorum.

ilk defa Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün katılımıyla 1932 yılında düzenlenen I. Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü 26 Eylül ‘de Türk Dil Bayramımızı kutlayacağız.

Sevgili okurlar , ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olduğumuz Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında yazılan destan 30 Ağustos Zafer Bayramınız kutlu olsun.

Sağlıkla sevgiyle kalın.

Yorum Yazabilirsiniz

Kitabın Türü

e bülten

Yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz