Dönüşümün İzleri

DÖNÜŞÜMÜN İZLERİ

05 Temmuz 2021 Pazartesi | 13:02 H. Işın Özdemir / Eğitimin Işığında

Hepimiz genç kalmak istiyoruz. Genç.

Bu sözcüğün belleğimizde

öyle çok karşılığı var ki.

Güzellik, heyecan, güç, umut…

“Dönüşmeden hep aynı kalsak” demeden edemiyor insan.

Bu dileğin gerçekleşmesi pek mümkün görünmemekle birlikte son teknolojik cihazlar ve uygulamalar sayesinde bu konuda epeyce ilerlemiş durumdayız.

Yolda yürürken sadece ellerinden ve boynundan başka yaşlı olduğuna dair kanıt olmayan insanlara sıklıkla rastlıyoruz artık. Birbirinin kopyası dudaklar, şaşırdı mı güldü mü belli olmayan yüzler hariç, bu direniş pek de başarısız değil aslında. Bizim şu küçük baş belası virüsümüz gibi zamanla iyiye değil sürekli kötüye evrildiğimiz düşünülecek olursa gayet anlaşılır bir çaba. Günümüzde neredeyse bakımlı olmakla eşdeğer görülen estetik uygulamalar  insanın moralini düzeltmekle kalmıyor , yaşama enerjisine katkı sağlıyor,. Yalnız şunu da unutmamak  gerek, yüzümüzdeki çizgiler aslında ciddi bir dönüşümün de izleri. O izleri yok ederek zamanın tahribatından kurtulmaya çalışıyoruz doğru, ama  yaşanmışlıklarımızın kalıntı ve kanıtlarını da elimizle siliyoruz. Bu işin fiziki dönüşüm boyutu.

Bir de iç dünyamızdaki dönüşüm var.

İçsel dönüşüm fiziki dönüşüm kadar acımasız değil neyse ki. İçsel dönüşümün yönü bize bağlı.  Her doğan günü yaşama değer katmak ve ondan bir şeyler öğrenmek için fırsat görenler, başına gelen talihsiz olayları deneyim olarak algılama alışkanlığı edinmiş olanlar,  affetmeyi sevenler, “Acaba?” demeyi bilenler …Kısacası yaş aldıkça iç dünyası zenginleşenler…Hepsinin gözlerindeki anlam yaş aldıkça güzelleşmekte. Dönüşümleri iyi yönde başkalaşmakta. Muhteşem olmakta. Ben yaş almış pek çok YEKÜV’lü de bunu çok net gözlemliyorum.

Zamanı hoyratça savuranlardan çok farklılar.

YEKÜV sadece bağış yaptıkları bir kurum değil onlar için. Gönüldaşlığı doyasıya yaşadıkları bir Aile. İçlerindeki çocuktan YEkÜV’lü çocuğa, içlerindeki gençten YEKÜV’lü gence uzanan bir el onlarınki. Bu sayede ne çocukluklarını kaybediyorlar ne de gençliklerini. Her daim canlı içlerindeki çocuk. İlerlemiş yaşlarına rağmen anlama ve öğrenme isteğini kaybetmemişler.

İnandığım için konuşmalarımda sıkça kurduğum bir cümle var” Hayatınıza yeni bir anlam katmak için YEKÜV’le olun!”

Değerli Eğitim Dostlarım, fotoğraf albümlerimiz bazen özlemle karışık hüzün hissettirir oysa içsel dönüşümde hüzne yer yoktur. Umut, heyecan, gençlik vaad eder.

Her gününüz umutla doğsun…

Şimdiden yaklaşan bayramınız  kutlu olsun. 

Sağlıcakla kalın…

Yorum Yazabilirsiniz

Kitabın Türü

e bülten

Yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz