Tahakküm ve Tahammül

TAHAKKÜM VE TAHAMMÜL

20 Haziran 2021 Pazar | 23:02 H. Işın Özdemir / Eğitimin Işığında

Tahakküm ve tahammül .Arapça kökenli iki sözcük.Biri hükmetmekten geliyor diğeri haml “yüklenip taşımak” kökünden geliyor. Hamile ve hamal sözcükleri de aynı kökten. Biri karnında, diğeri sırtında yüklü.

İki keskin kılıç tahakküm ve tahammül.

Hangisi hangisini yere serse, arkasında mutlaka gözyaşı bırakmakta.

Biri zorbalıkla hükmediyor , diğeri katlanıyor, dayanıyor,  sabrediyor. Biri kendisini  karşısındakinin hakimi ve sahibi görüyor, diğeri başına geleni sessizce kabullenip yükünü kaldırmaya çalışıyor.

Osmangazi Köprüsü’nden durup kusmuş Marmara’nın beyazlığına bakarken, taa çocukluğuma gittim. Bursa’nın sulu sulu dev şeftalilerine kavuşmayı hayal ederek denizi seyrettiğim Yalova feribotuna…Pırıl pırıl mavi denizin ortasında tatlı rüzgarın genzime taşıdığı iyot kokusu burnumda tüttü birden.

Ağzı yok dili yok denizi, sonunda isyan ettirdik, sabrını taşırdık.

Tahakküm tahammülü bitirdi, yere serdi. Peki şimdi ne olacak? Tahakküm, tahammülü taşırdığı için ne hissedecek ve nasıl davranacak? Etrafı iyot kokusu yerine tuhaf bir koku  kapladığında pişmanlık duyacak mı?

Aslında tüm düğümlerin çözüldüğü , tüm kavşakların kesiştiği ana meydanın baş kahramanı bu iki sözcük. Biri saldırmak diğeri savunmak için var olan bu iki sözcüğün nedensellik ilişkisini toplumsal hayatın her alanında görmek mümkün.

Tahakkümü benimsemiş olanlar doğayı olduğu gibi kimi zaman da kendisini eşinin, çocuklarının hakimi ve sahibi görüyor.

Tahakküme marız kalanların tahammül kovası her gün doldukça doluyor. Günlerden bir gün taşınca da olanlar oluyor. Tıpkı Marmara gibi sonuçları gözle görülüyor, can yakıyor.  Umarım Marmara Denizi’ni kurtarmayı başarırız. Umarım şiddetin her türlüsüne “Dur!” Demeyi başarabiliriz. Umarım insanlık olarak doğaya tahakküm alışkanlığımızdan vazgeçebiliriz.

Tahakkümün sınırını bilmek , tahammülü zorlamamak, mutlu ve huzurlu bir hayatın da sırrı gibi.

YEKÜV olarak eğitim ve kültürü ayrılmaz bir bütün olarak değerlendirme geleneğimiz gereği , yaz boyunca  çevre bilinci, iletişim becerileri gibi hayat kalitesini arttıran pekçok kültürel çalışmayı hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Mutlu ve aydınlık günler dileğimle…

Yorum Yazabilirsiniz

Kitabın Türü

e bülten

Yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz