Hayat Bir Sınav Değil

HAYAT BÖYLE BİR SINAV DEĞİL

07 Haziran 2021 Pazartesi | 22:04 H. Işın Özdemir / Eğitimin Işığında

Sınav söylendiği gibi öğrenciyi büyütmez

Sınav öğrenciyi güldürmez.

3 çocuğu güldürse hedefine ulaşamayan 1003 çocuğu üzer.

Sınav elemek için değil kazanmak için yapılırsa anlamlı olur. Elemek üzere yapılan sınav, cesareti kırar, yetersizlik hissini besler.

Öğrenciye “Sınavda aldığın puan değil sıralaman önemli” denilirse ve öğrenci yüzde üçün içine girdiği halde istediği okulla buluşamazsa, tüm hayatını etkileyecek bir hayal kırıklığı yaşar.

O yüzdendir ki eğitimde iyi örneklere sahip ülkelerde sınava ülkemizdeki kadar hayati anlamlar yüklenmez.

Başarılı olamayan çocuklar günlerce gözyaşı dökmez.

Sınav öğrencinin bilgi ve beceri eksikleri  ile yüzleşmesi ve eksiklerini tamamlaması için uygulanıyorsa bir anlam ifade eder. Eksiklerin takipçisi olacak eğitmenler varsa, sınavlar yararlıdır denebilir.

Hele değişen dünya koşullarında bilgiye bu kadar yakınken ve bilgiyi çeşitli yetkinliklere, becerilere, özgün fikirlere aktarma gerekliliği ile yüz yüze gelmişken sınavları başka bir boyuta taşımanın tam da zamanıdır diye düşünüyorum . Sistem öğrencilik hayatı boyunca öğrenciyi keşfetmek, onları kendilerini gerçekleştirecekleri doğru meslekle buluşturacak köprüleri kurmak üzere kurgulandığında sınavlar bambaşka bir boyut kazanacak. O zaman, öğrencilerini geleceğe taşımakta etkin rol üstlenen eğitmenler de toplumda hak ettikleri itibara daha fazla sahip olacak.

Eğitim sisteminde konulan hedeflerle beraber eğitimde fırsat eşitliği için atılacak adımlar geleceğimizi belirleyecek

YEKÜV olarak bu yıl “ Mesleğim Hayatımdır” başlıklı bir proje başlattık. Proje ile Bursiyerlerimizin 10 soruda çağın mesleklerini yakından tanımalarını sağlamayı hedefledik.

Bireylerin kendi kişilik özelliklerine uygun meslekle buluşmalarının , sonuçları itibariyle bir dizi kazanım sağlayacağına inanıyoruz. Hayatlarımızın büyük bölümünü işimizde geçirdiğimiz düşünüldüğünde, doğru meslek tercihinin, bireysel hayat başarısından toplumsal refaha kadar uzanan geniş çaplı olumlu etkilerinden söz etmek olası.

Hayat böyle bir sınav değildir çok değerli Eğitim Dostları…Hayat birlikte yürüdüğümüz yolda tüm başarıların, tüm mutlulukların ve tüm başarısızlıkların, tüm mutsuzlukların toplanıp bireysel paya bölünmesidir.

Asıl sınav büyük resime sağladığımız katkı, hayata kattığımzı artı değerdir. Büyük resme bir gülen yüz çizebilirsek ne mutlu bize…

Sınavımız budur…

Tüm çocuk ve gençlerimizin gülen yüzleri hiç solmasın…Hiçbir sebeple…

Başarı kendiliğinden gelecektir zaten.,.

Yorum Yazabilirsiniz

Kitabın Türü

e bülten

Yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz