İyi Haber

Işın’ın Işığında

İyi Haber

Siz de haberleri izlerken , “Hiç mi güzel bir şeyler olmuyor şu dünyada ?” , diyor musunuz benim gibi? Kadına şiddetten kaza haberine , kaza haberlerinden terör haberine kadar, kara kutudan evimizin orta yerini yangın yerine çeviren ve sürekli endişe pompalayarak kimyamızı altüst eden haber bültenlerinden bunaldınız mı siz de?
Ve bütün bunların üzerine, haber bültenleri sonunda, sosyal medyaya düşmüş sevimli bir kedicik,  hayvanat bahçesinde dolaşan bir panda , şirinlik yapan bir bebek gösterilmesini tuhaf buluyor musunuz benim gibi?  İşte tüm bunları sorguladığım bir anda karşıma çıkıverdi iyi haber .
Bir iş yerinde başlatılan projeyi duyunca hemen kulak kesildim televizyondaki sese.
Bir şirket tarafından,
“İş yaşamında ayrımcı dil ve davranışlardan kaçınma rehberi “ , hazırlanmış. “Sevgi dilde başlar “ ve “Dil değişirse dünya değişir “ sloganlarıyla hayata geçirdikleri proje ile iş yaşamında eşitliği sağlamayı amaçlamışlar. Hazırladıkları rehberin tanıtımı için bir de film çekmişler . Bu yolla farkındalığı güçlendireceklerini umuyorlarmış, aynı zamanda bu rehberi tüm çalışanlarına dağıtarak işyerlerinde ayrımcı dil kullanmamaları konusunda teşvik ediyorlarmış. Farkına varmadan ne çok hata yapıyoruz diyorlar , “Adam gibi yapın şu işi”
“iş adamı “
“Bilim adamı”
“ Adam yerine koymak”
Gibi bilinç altımıza kodlanan nice ayrımcı söz…Projeyi başlatmalarında uluslararası bir araştırma sonuçları etkili olmuş.
Dünyada erkek çalışanların yine erkeklerle çalışmayı tercih ettiklerini saptayan bir araştırma sonucundan yola çıkmışlar . Ne ilginç bir sonuç değil mi ? Biz kadınlara bu soruyu sorsalardı , “Yine bir kadınla çalışmak istiyorum “, der miydik çok merak ediyorum. Haberi  izlerken keşke bu rehberi tüm diziler, tüm haberler , tüm toplum dikkate alsa demekten kendimi alamadım ve bu haberden esinlenerek düşündüm ki her haber bültenin başında ya da sonunda , YEKÜV veya herhangi bir STK’nın proje faaliyetlerinden kesitler gösterilse, kamu spotundan farklı olarak ne yapıyorsak olduğu gibi tamamen doğal iş akışı içinden çekimlerle gündeme taşınsa , toplum gönüllülük  kavramına ortak edilse….
Hemen bu fikrimi yeni bir buluş yapmış gibi heyecanla televizyoncu bir arkadaşımla paylaştım. “ Çok iyi düşünmüşsün de bu söyledigini Amerika’da birkaç kanalda yapıyorlar zaten “, demesin mi …Kaderde hep Amerika’yı yeniden keşfetmek var ! Olsun! Yeter ki hayatta iyi haberler olsun…

H. Işın Özdemir

 

Yorum Yazabilirsiniz

Kitabın Türü

e bülten

Yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz